30 grudnia, 2021

Własna firma w Niemczech — rynek pracownika czy pracodawcy?

W Niemczech obecnie funkcjonuje około 70 000 zagranicznych przedsiębiorstw. Są to zakłady dobrze prosperujące, które w większości przypadków zaczynały od świadczenia usług dla lokalnych, nielicznych odbiorców. Mimo sporej konkurencji nowo powstałe zakłady wciąż się rozwijają głównie dlatego, że niemiecki rynek sprzyja każdym inwestycjom. Aby jednak nie popaść w problemy finansowe, warto wcześniej nieco poznać specyfikę gospodarki Niemiec oraz możliwości w pozyskaniu pracowników — w tym artykule przyjrzymy się przede wszystkim drugiej z wymienionych kwestii.

Czy w Niemczech łatwo znaleźć pracowników?

Jak można się spodziewać, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Skuteczność poszukiwania pracowników zależy bowiem od: branży, wymagań pracodawcy, wynagrodzenia, wizerunku firmy oraz reklamy. Obecnie w Niemczech jest jedna z najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że zatrudnienie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a wiele firm nieustannie poszukuje nowych pracowników. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że do nowo otwartej firmy nie znajdziemy pracowników. Wciąż wiele osób wyjeżdża do Niemiec w poszukiwaniu pracy, dlatego dobrze przygotowana kampania, zachęcająca do podjęcia zatrudnienia, może odnieść sukces.

W jakich branżach są największe braki kadrowe?

Lista zawodów, do których niemieckie firmy najbardziej poszukują pracowników, aktualizowana jest na bieżąco przez Federalną Agencję Pracy. Osoby szukające zarobku w Niemczech, mogą ubiegać się i szybko znaleźć pracę m.in. jako:

– fizjoterapeuta,
– farmaceuta,
– fryzjer,
– pielęgniarz/opiekun osób starszych,
– instruktor nauki jazdy,
– rehabilitant,
– lekarz,
– elektryk,
– mechanik/mechatronik,
– pracownik IT,
– spawacz,
– pracownik sprzedaży,
– pracownik produkcji,
– specjalista z zakresu techniki sanitarnej (hydraulik, monter klimatyzacji),
– specjalista z zakresu suchej zabudowy (prace wykończeniowe).

Jednak co warto zaznaczyć, wiele z tych zawodów można wykonywać w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym można wpisać się w potrzeby zleceniodawców (np. z zakresu rehabilitacji czy opieki), realizując zadania samodzielnie, rekrutując w międzyczasie pomocników. Warto zorientować się wcześniej, jakie mniej więcej będzie trzeba ponieść koszta, chcąc zatrudnić pracownika.

Ile zarabiają Niemcy? — minimalna stawka godzinowa i miesięczna

Obecnie minimalne zarobki w Niemczech mają tendencję wzrostową. Do 1 lipca 2021 roku pracownicy zarabiali €9,50 za godzinę, co w perspektywie miesiąca dawało €1520,00. Zarobki jednak wzrosły i do końca roku mają wynosić €9,60 za godzinę, czyli w przeliczeniu €1536,00 miesięcznie. Od przyszłego roku (01.01.2022) wynagrodzenie ponownie ma wzrosnąć do €9,82 za godzinę, co da €1571,20 miesięcznie. Tendencja wzrostowa ma się utrzymać i już w lipcu przyszłego roku (2022) minimalna stawka godzinowa ma wynieść aż €10,45, czyli €1672,00 na miesiąc.

Czy jest to dużo? Dla wielu osób spoza Niemiec taki zarobek jest wystarczający. Polacy przez miesiąc pracy na pełnej umowie są w stanie zarobić nawet ponad 7000 złotych, z kolei prowadząc własną działalność gospodarczą, taki zysk może zostać pomnożony nawet kilkukrotnie. Należy wziąć też pod uwagę bardzo wysoką kwotę wolną od podatku, liczne zasiłki rodzinne i socjalne, a także dofinansowania, które w znacznym stopniu wspierają przedsiębiorców.

Jakich umiejętności wymaga się od pracowników w Niemczech?

Według różnych danych, aż około 60% przedsiębiorców skarży się na braki w kadrach. Łącznie brakuje ponad miliona pracowników w różnych branżach. Dzieje się tak dlatego, że Niemcy nieszczególnie chcą pracować w zawodach niewymagających kwalifikacji, a do tego oczekują znacznie wyższego zarobku. Nie da się też ukryć, że niemieckie społeczeństwo to w większości osoby starsze, a niski wskaźnik urodzeń nie zwiastuje znacznych zmian. Dlatego wiele branż opiera się na sile roboczej z zagranicy — w tym też na Polakach.

Wszystko to ma jednak swoje plusy. Z uwagi na brak konieczności posiadania wysokich kwalifikacji w wymienionych zawodach, znacznie łatwiej jest znaleźć pracowników. Nie trzeba im też płacić więcej za dodatkowe uprawnienia. Mimo to większość pracodawców oczekuje od przyszłego pracownika minimum podstawowej znajomości języka niemieckiego i odbycia kursów zawodowych.

Słowem podsumowania… Znalezienie pracowników w Niemczech może nie być zadaniem łatwym, lecz potencjał, jaki daje własna działalność, jest przeogromny. Duża szansa na rozwój, wsparcie finansowe i spore zarobki to tylko kilka z powodów, dla których warto podjąć się prowadzenia firmy. Co ciekawe, nie trzeba ryzykować. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, jak prowadzić własną firmę w Niemczech, warto skontaktować się z polsko-niemieckim doradcą konsultingowym. Wyjaśni on, jak założyć działalność gospodarczą, a także podpowie w sprawach związanych z księgowością i finansami. Doradcy mają też dużą wiedzą, jeśli chodzi o rozruch firmy.

Uncategorized
About Seo Emka