1 sierpnia, 2022

Steuernummer dla firmy a USt-IdNr

Rozpoczynając działalność na terenie Niemiec, można spotkać się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim należy znaleźć miejsce na siedzibę firmy, a także zarejestrować się w tutejszym urzędzie podatkowym. W porównaniu do polskich realiów prawo niemieckie jest bardziej skomplikowane. Dlatego też warto zawczasu zorientować się, jak – w zależności od rodzaju działalności – różnią się poszczególne numery identyfikacji podatkowej. Mowa o Steuernummer oraz Umsatzsteuer Identifikationsnummer.

VAT w Polsce

Pierwszym krokiem do zrozumienia, czym różnią się te dwa rodzaje identyfikatorów, jest określenie charakteru przedsiębiorstwa prowadzącego sprzedaż towaru bądź usług w Niemczech. Dla porównania w Polsce, aby działać na terenie kraju, należy w większości przypadków zgłosić się do nadania numeru NIP. Natomiast aby móc wystawiać faktury zagranicznym kontrahentom działającym na terenie Unii Europejskiej, należy zgłosić się po wydanie numeru VAT EU. Jego cyfry są poprzedzone literami PL w celu identyfikacji kraju. Jak jest natomiast w przypadku Niemiec?

Rodzaje działalności a identyfikator

Kraj za Odrą często kojarzony jest z surowością prawa i licznymi przepisami, z którymi na co dzień muszą mierzyć się wszyscy obywatele. Z tego też względu należy zrozumieć, że aby zacząć działać na terenie Niemiec, trzeba dobrze zapoznać się z obowiązkami, które musimy spełniać jako przyszli niemieccy przedsiębiorcy. To, jaki numer będziemy musieli wyrobić przed rozpoczęciem działania, zależy od charakteru firmy. Sprzedając towary bądź usługi, powinniśmy przygotować wniosek o wydanie tzw. Steuernummer. Będzie on służyć do identyfikacji działalności oraz do opłacania podatku VAT. Czym więc jest drugi rodzaj numeru, czyli USt-IdNr? Jest niemalże tym samym rodzajem identyfikatora, bowiem również służy do opłacania VAT-u, jednakże dotyczy on wyłącznie sprzedaży na rynki zagraniczne w obrębie UE. Od tego, gdzie działamy, w głównej mierze zależy to, jaki numer zostanie nam przypisany. Oczywiście można również rozwinąć działalność w obu obszarach – wtedy otrzymamy oba rodzaje identyfikatorów.

Nie taki urząd straszny!

Czy zawsze musimy składać wniosek o wydanie Steuernummer? Niekoniecznie, bowiem otrzymuje się go automatycznie w momencie składania pierwszego rozliczenia podatkowego. Decyzję o jego przyznaniu otrzymamy po zgłoszeniu założonej działalności do Finanzamt. Co jednak stanie się, kiedy pozyskamy wyłącznie podstawowy Steuernummer pozwalający na sprzedaż i zakup towarów na obszarze Niemiec, a sprzedamy towar zagranicznym kontrahentom? Pomimo że wszelkie instytucje niemieckie uważane są za bardzo rygorystyczne, w takiej sytuacji urząd poinformuje nas po prostu o braku przydzielonego numeru USt-IdNr, oraz podejmie odpowiedni kroki korygujące pomyłkę.

Podobne identyfikatory

Osobom stawiającym pierwsze kroki jako przedsiębiorcy w Niemczech zdarza się jednak mylić niektóre pojęcia i nie rozumieć obowiązujących zasad. Bariera językowa niestety tym bardziej nie pomaga. Dobrym tego przykładem są częste pomyłki Steuernummer z Identifikationsnummer. Ten drugi nie jest jednak związany bezpośrednio z podatkami. Wielu Polaków, chcąc składać wnioski o wydanie numeru identyfikacji podatkowej, stara się właśnie o Identifikationsnummer. Co ważne, jest to tak naprawdę odpowiednik polskiego peselu, dlatego też osoby z zagranicy nie otrzymają takiego identyfikatora – ewentualnie zostanie on przyznany w przebiegu procesu ubiegania się o niemieckie obywatelstwo. Dodatkowo jest on przydzielany raz na całe życie oraz pozostaje niezmienny. Steuernummer wręcz przeciwnie – w przypadku zmiany adresu działalności, stanu cywilnego czy założenia działalności gospodarczej – jest nadawany ponownie.

Nawet niewielkie różnice w prawie podatkowym mogą sprawiać wiele trudności. Starając się założyć działalność na terenie Niemiec i próbując unikać popełniania błędów, nadal można mieć problemy w zrozumieniu skomplikowanego niemieckiego prawa. Aby zaoszczędzić przede wszystkim sporo czasu, a także stresu, warto postawić na współpracę z firmą, która zna się na wszelkich niuansach niemieckiego systemu podatkowego. Będąc pewnym swoich działań, jesteśmy w stanie poświęcić się w 100% pracy i zdobywaniu kolejnych klientów, nie marnując jednocześnie energii na skomplikowane przepisy. Wtedy nie pomylimy Steuernummer z USt-IdNr oraz będziemy dokładnie wiedzieli, czego dotyczą te identyfikatory.

Uncategorized
About Seo Emka