28 kwietnia, 2022

Praca w Niemczech a polska działalność

Na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że wiele osób decydowało się nie tylko na podjęcie pracy sezonowej w Niemczech, ale także na rozpoczęcie pracy etatowej. Co ciekawe, z danych na 2022 rok wynika, że w porównaniu do ostatnich 4 lat, ilość pracujących Polaków podwoiła się, a ich całkowitą liczbę można szacować nawet na 800 tysięcy. Znany jest też fakt, że w Niemczech nawet najniższa, podstawowa stawka za godzinę, jest aktualnie wyższa – przeliczając na złotówki – niż polskie, średnie zarobki! Było to i jest nadal główną przyczyną wyjazdów zarobkowych w ten rejon Europy. Co, jeśli jednak planujemy dorobić na terenie Niemiec, posiadając równocześnie polską działalność gospodarczą? Czy takie działanie mieści się w granicach prawa niemieckiego?

Niemieckie prawo pracy

Warto zastanowić się, jak zazwyczaj wygląda praca Polaków w Niemczech i w jakim charakterze zatrudniane mogą być takie osoby. Pracę sezonową może podjąć każdy mieszkaniec Polski, pod warunkiem, że ukończył on 18. r.ż. Osoby po 16. r.ż. także mogą rozpocząć pracę, jeśli posiadają pisemną zgodę rodziców. W szczególnych przypadkach zatrudnienie może nastąpić jeszcze wcześniej, ale nałożone są znaczne ograniczenia w stosunku do godzin pracy.

Z biegiem lat Polacy zaczęli interesować się jednak innymi branżami, oprócz tych oferujących wyłącznie pracę sezonową. Coraz więcej osób realizuje się w takich sektorach jak produkcja czy rolnictwo. Dziś również budownictwo cieszy się większym zainteresowaniem wśród Polaków, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Z tego względu warto zapoznać się z zasadami, które określają, czy posiadając własną firmę budowlaną, można bez problemu pracować na terenie Niemiec.

Branża deweloperska w państwie za Odrą ma taki sam potencjał, co w Polsce. Tak samo brakuje tam mieszkań, jak właśnie w kraju nad Wisłą. Pozwala to realnie ocenić, że na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat wzrośnie zapotrzebowanie na pracę nie tylko architektów, lecz także firm budowlanych. Co więcej, niemiecka gospodarka jest potężna, ciągle się rozwija i z tego względu nie brakuje tutaj też nowych inwestycji, które zazwyczaj wiążą się z budową kolejnych obiektów np. przemysłowych.

Polacy w Niemczech a budownictwo

Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę w kwestii niemieckiego budownictwa? To przepisy, które mówią, że polskie firmy (w tym także te budowlane) traktowane są na równi z lokalnymi dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia działalności na terenie kraju. To oznacza, że przez pół roku jako przedsiębiorcy musimy zwracać szczególną uwagę na płynne przejście na prawo niemieckie. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na doradztwo i pomoc specjalistów, znających specyfikę niemieckiego prawa pracy oraz przepisów podatkowych.

Jedną ze szczególnych zasad, o której należy pamiętać, jest fakt, że jeśli działalność jest zarejestrowana w Polsce, to właśnie tam powinno się odprowadzać należny podatek. Jeśli jednak zależy nam na w pełni działającej firmie w Niemczech, warto rozpatrzyć rejestrację w niemieckim urzędzie oraz nadanie swojej firmie adresu niemieckiego. Natomiast w przypadku, gdy w tym kraju świadczy się jedynie usługi dodatkowe, a nasza firma jednak działa głównie w Polsce i tam też jest zarejestrowana, opłaca się jedynie niemieckie składki na rzecz ubezpieczeń społecznych. Jest to wymóg dla każdego, niezależnie, czy posiada polską firmę, czy też nie.

Dodatkowym aspektem, o którym należy pamiętać, jest podatek od usług budowlanych, który wynosi dokładnie 15% wartości brutto, widniejącej na wystawionym przez przedsiębiorcę rachunku. Bauabzugsteuer, o którym mowa, to sposób na spore cięcie zysków dla osób, które chcą sobie dorobić na tym rynku w Niemczech. Dlatego właśnie niektórzy rozpatrują rejestrację firmy w tym kraju.

Jak widać, bez problemu można rozwijać swoją firmę w Polsce i równocześnie działać na rynku niemieckim. Przepisy nie ograniczają nikogo, a także pozwalają na poszerzanie swoich zawodowych zasięgów. W przypadku branży budowlanej jest to coraz popularniejszy temat, bowiem Niemcy mogą pochwalić się potężną gospodarką, która wciąż się niesamowicie rozwija. Z tego powodu najlepiej zasięgnąć porad ekspertów od niemieckich przepisów i zacząć się rozwijać zawodowo z ich pomocą.

Uncategorized
About Seo Emka