26 czerwca, 2019

Polska firma w Niemczech – jak skutecznie rozszerzyć swoją działalność?

Każda dobrze prosperująca firma dąży do rozwoju. Gdy wszystkie krajowe ścieżki zostaną wyczerpane, wtedy przychodzi czas na to, aby pojawić się na rynkach zagranicznych. Jednym z kierunków często wybieranych przez polskich przedsiębiorców są nasi zachodni sąsiedzi, których gospodarka jest jedną z najlepiej prosperujących w Europie. Jak przebiega i ile kosztuje prowadzenie firmy w Niemczech?

Obowiązek rejestracji działalności gospodarczej

Nie każdy polski przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że realizacja usług lub pracy na podstawie umowy o dzieło u zachodnich sąsiadów, wiążę się z koniecznością jej rejestracji w stosownym urzędzie. Wypełnienie odpowiednich wniosków jest konieczne, aby zgłosić swoją działalność w celu identyfikacji podatkowej. Założenie firmy w Niemczech jest więc obowiązkiem. Wynika to ze zmian przepisów obejmujących wysokość minimalnych wynagrodzeń pracowników realizujących działania na terenie tego kraju. Zgłoszenie, w którym powinny zostać uwzględnione informacje o przedsiębiorstwie oraz dalszych planach gospodarczych, trafiają następnie do upoważnionego urzędu skarbowego, który ma prawo kontrolować, czy działająca firma w Niemczech przestrzega odpowiednich przepisów prawa.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Gdy zastanawiamy się, jak otworzyć firmę w Niemczech należy pamiętać o tym, że zarówno prawo księgowe, jak i handlowe tego kraju, nakłada na przedsiębiorcę obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Musi ona być prowadzona w sposób czytelny, który umożliwi ekspertowi szybką i rzetelną weryfikację znajdujących się w niej informacji. Kontrole najczęściej są realizowane przez pracowników urzędów skarbowych, których zadaniem jest określenie, czy działalność jest prowadzona zgodnie z prawem podatkowym.

Założenie własnej działalności gospodarczej

Wiele przedsiębiorstw, zamiast zgłaszać polską firmą w zagranicznym urzędzie skarbowym, decyduje się na otworzenie drugiej na terenie zachodnich sąsiadów. Na rynku jest wiele przedsiębiorstw, które oferują pomoc w tego rodzaju zabiegach. Zatrudniają one specjalistów w zakresie prawa pracy oraz księgowości, a często także dysponują własnym biurem za zachodnią granicą, umożliwiając rejestrację działalności właśnie na ten adres. To bardzo korzystna usługa, ponieważ właściciel nie musi martwić się o poszukiwanie lokalu dla swojego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie firma w Niemczech bez meldunku jest możliwa do założenia oraz prowadzenia. Zewnętrzni specjaliści będą wsparciem nie tylko podczas rejestracji firmy, ale także podczas prowadzenia rachunkowości, sporządzania bilansu rocznego, czy rozliczania pracowników.

Zagadnienia prawne dotyczące tego, jak otworzyć firmę budowlaną w Niemczech, nie należą do najprostszych. Dla osoby nieposiadającej odpowiedniej wiedzy może to stanowić problem, jednak nie oznacza to braku możliwości rozwoju swojej działalności. Wystarczy jedynie znaleźć osoby z odpowiednimi kompetencjami, które pomogą podczas przechodzenia przez drogę związaną z załatwianiem niezbędnych formalności.

Uncategorized
About Seo Emka