3 stycznia, 2022

Nowa firma w Niemczech — jaką branżę wybrać?

Rynek niemiecki nie od dziś znany jest z rosnącego zapotrzebowania na pracowników z Europy. Jak się okazuje, tamtejsza gospodarka sprzyja nie tylko osobom zatrudnionym, ale też pracodawcom — osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Wielu Polaków zdecydowało się przez to na otwarcie firmy za granicą, lecz nie każdemu się to udało. Jedni polegli na etapie rejestrowania działalności, inni z kolei nie wpisali się w potrzeby rynku. Warto więc zapoznać się z kilkoma informacjami dotyczącymi samej gospodarki Niemiec.

Najlepiej prosperujące branże w Niemczech

Na początek przydatny będzie przegląd branż, które cieszą się największą klientelą w Niemczech, a także tych, którymi potencjalni pracownicy najbardziej się interesują. W tym podpunkcie przyjrzymy się też, jak wygląda sytuacja dla osób szukających pracy za granicą.

Przemysł motoryzacyjny – prężnie rozwijająca się branża, której przychody to aż 20% wszystkich pochodzących z przemysłu w tym kraju. Jest tak dlatego, że Niemcy są jednym z czołowych producentów samochodów, znanych z niezawodności i mocnych osiągów. Jednak nie wszystkie pojazdy przeznaczone są na eksport — wiele z nich pozostaje też w kraju, dlatego że niemieccy kierowcy, z uwagi na bardzo dobrą infrastrukturę, chętnie decydują się na podróż autem. Sporą przewagą producentów jest inwestycja niemal połowy budżetu na badania i rozwój.

Opierając się o te informacje, łatwo wywnioskować, że duże, niemieckie przedsiębiorstwa mogą potrzebować podwykonawców do: działów IT, wydziałów związanych z techniką samochodową i mechaniczną (spawaczy, mechaników, lakierników), a także do ogólnopojętego handlu (np. obsługa klienta, sprzedaż).

Przemysł maszynowy – wielu znanych producentów urządzeń pochodzi właśnie z Niemiec. Ten sektor utrzymuje się na pozycji lidera dzięki takim dziedzinom techniki i nauki jak: elektryka, robotyka, IT. Większość procesów jest zautomatyzowana, jednak nie oznacza to, że nie brakuje w tej branży podwykonawców. Tworzą ją głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, dlatego osoby chcące pracować w tym kierunku, odnajdą się w wymienionych działach, utrzymując się ze sprzedaży produktów dla lokalnych odbiorców.

Przemysł chemiczno-farmaceutyczny – niemieckie marki zajmują pierwsze miejsce w Europie, jeżeli chodzi o wyroby farmaceutyczne i produkty chemiczne. Jest tak dlatego, że w tym sektorze przemysłu ponownie postawiono na rozwój. Obecne na rynku artykuły są nieustannie ulepszane, a nowe każdego dnia trafiają na światowy rynek. W tej branży można pracować jako: farmaceuta, inspektor farmaceutyczny, specjalista ds. organizacji produkcji, operator urządzeń do produkcji wyrobów farmaceutycznych czy technik technologii środków farmaceutycznych.

Logistyka – jest to branża, która cieszy się popularnością w każdym kraju, jednak to właśnie Niemcy, z uwagi na szeroko rozwiniętą infrastrukturę, stały się numerem jeden w tym zakresie. Kraj ten leży w centrum Europy, dlatego staje się jednocześnie doskonałym miejscem przeładunkowym dla wielu firm. W tej branży znajdą pracę zarówno przewoźnicy, jak i m.in.: spedytorzy, magazynierzy, specjaliści ds. importu/eksportu lub dyspozytorzy — także prowadzący własną działalność gospodarczą.

Usługi finansowe – ten sektor jest szczególnie aktywny w Niemczech i przynosi niezwykle wysokie zyski. Jest tak z kilku powodów. W tym kraju wiele osób decyduje się otworzyć własną działalność gospodarczą, zrealizować innowacyjne projekty, wybudować własne domy i podjąć wiele innych inwestycji. Z uwagi na to, zarówno banki komercyjne, spółdzielcze, jak i publiczne, są w stanie dużo zarobić. Popularnością cieszą się więc takie zawody jak: pośrednik/doradca finansowy, analityk, księgowy, audytor czy makler.

Ubezpieczenia – Niemcy to jeden z krajów, w których społeczeństwo to głównie osoby starsze. Co więcej, kraj ten posiada szeroko rozwinięte programy emerytalne, pracownicze fundusze emerytalne, a także ubezpieczenia na życie. Do wyboru są setki możliwości, a każdy klient jest w stanie znaleźć dokładnie takie ubezpieczenie, na jakim mu zależy. Tak rozwinięty sektor pozwala na utworzenie własnej strategii biznesu i rozpoczęcia pracy m.in. jako: agent/doradca ubezpieczeniowy, likwidator szkód, broker ubezpieczeniowy lub rzeczoznawca.

Oprócz wymienionych branż rynek niemiecki z chęcią przyjmuje wszelkich specjalistów z zakresu prac remontowo-wykończeniowych, w tym: hydraulików, elektryków budowlanych, ślusarzy, stolarzy budowlanych, spawaczy lub malarzy budowlanych. Aby jednak wiedzieć, jak założyć firmę w Niemczech, warto wcześniej skontaktować się z doradcami, którzy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę rejestrując działalność, a także jak to zrobić. Specjaliści są w stanie także poprowadzić księgowość takiego zakładu, aby właściciel miał pewność, że uzyska wszystkie niezbędne świadczenia.

Uncategorized
About Seo Emka