28 czerwca, 2022

Gewerbe – fakty i mity

Niemcy to jeden z kierunków najczęściej wybieranych przez pochodzących z Polski emigrantów zarobkowych. Nic dziwnego, bowiem kraj naszych zachodnich sąsiadów kusi nie tylko stabilną gospodarką, ale i ogromem możliwości. Co więcej, do miast takich jak Berlin, Frankfurt, Dortmund czy Monachium można stosunkowo łatwo, tanio oraz szybko dotrzeć – samolotem, ale też busem czy koleją. Według danych Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego w ojczyźnie Goethego i Beethovena mieszka niemal milion osób mających wyłącznie polskie obywatelstwo. Nie zaskakuje zatem fakt, że do naszego kraju przedostaje się sporo wiadomości o panujących u sąsiadów warunkach życia oraz pracy. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka faktów i mitów dotyczących tzw. gewerbeanmeldung (potocznie określanego mianem gewerbe), czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy otwarcie tego typu firmy w Niemczech jest trudne? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Mity

Zacznijmy od mitów. Wielu osobom wydaje się, że Niemcy mają skomplikowany system prawny. Na szczęście to nie do końca prawda. Choć mówi się, że nasi zachodni sąsiedzi kochają prawo i lubią podporządkowywać mu niemal każdy aspekt życia, tak nie oznacza to, że wszystkie ustanowione w ich kraju procedury są trudne do przestrzegania. Założenie działalności gospodarczej w Niemczech, zwłaszcza tej jednoosobowej, jest całkiem łatwe. Aby wystartować z własną firmą, musimy najpierw przygotować kserokopię paszportu lub dowodu osobistego, potwierdzenie o zameldowaniu, upoważniające do założenia działalności gospodarczej pełnomocnictwo, a także umowę najmu lokalu, w którym funkcjonował będzie biznes. Niektóre branże wymagają także m.in. zezwoleń uprawniających do wykonywania danego zawodu czy zaświadczeń o niekaralności. Z wyżej wymienionymi dokumentami należy udać się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (gdzie pobrana zostanie jednorazowa, różniąca się w poszczególnych miastach opłata), a także do Niemieckiego Urzędu Skarbowego oraz – w niektórych przypadkach – do instytucji zrzeszeń zawodowych, takich jak BG, IHK czy HWK. Jeżeli jednak nie mamy pewności, czy wypełniliśmy odpowiednie dokumenty bądź nie znamy języka na tyle dobrze, by uporać się z tego typu zadaniem, możemy skorzystać z usług firm, które pomogą nam założyć gewerbe.

Niewiele wspólnego z prawdą ma również stwierdzenie, że założenie tego rodzaju działalności jest nieopłacalne. Przede wszystkim – koszty związane z rozpoczęciem gewerbe są niewielkie. Co więcej, w większości przypadków nie jesteśmy zmuszeni do wynajmowania lokalu, na którego adres zostanie zarejestrowana firma. Ponadto jesteśmy w stanie oszczędzić sporo pieniędzy na obowiązkowych składkach – pomoże nam w tym wysoka kwota wolna od podatku, która w Niemczech wynosi aż 9984 euro w przypadku osób samotnych i emerytów. Oznacza to, że jeżeli pracujemy w tym kraju przez np. pół roku, a nasze zarobki nie przewyższają wspomnianej przed chwilą kwoty, nie musimy płacić podatków dochodowych.

Ostatnim związanym z gewerbe mitem, z którym rozprawimy się w niniejszym wpisie, jest przeświadczenie o tym, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie zyskujemy dostępu do opieki zdrowotnej. To nieprawda – choć opłacanie tego typu składek jest dobrowolne w przypadku osób fizycznych, tak wszelkiego rodzaju przedsiębiorcy są do ich uiszczania zobowiązani. Jeżeli zaś zdecydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne, to możemy ubiegać się także o odszkodowanie w przypadku niezdolności do pracy. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy płacili także niemieckiemu odpowiednikowi ZUS-u.

Fakty

Skoro poddaliśmy już w wątpliwość związane z rozwiązaniem mity – możemy zająć się faktami. Te zaś stawiają gewerbe w korzystnym świetle. Takiego typu działalność można bardzo łatwo założyć (szczególnie wtedy, gdy skorzystamy z pomocy odpowiednich firm), a ponadto pozwala ona na wykorzystanie wysokiej kwoty wolnej od podatku. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Gewerbe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób ceniących sobie niezależność – ponadto w wielu przypadkach ta możliwość jest zwyczajnie bardziej opłacalna od zatrudnienia na umowie o pracę. Dlatego zdecydowanie warto rozważyć założenie tego rodzaju działalności w Niemczech, zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy na pół/ćwierć etatu lub po godzinach, a nasz dochód nie przekracza wysokości kwoty wolnej od podatku.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne w każdym przypadku – czasami zwyczajnie lepiej zdecydować się na standardową umowę o pracę. Tym niemniej zdecydowanie warto w określonych sytuacjach rozważyć założenie gewerbe. To w końcu doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy.

Uncategorized
About Seo Emka