8 stycznia, 2019

Gdzie szukać pomocy podczas zakładania firmy w Niemczech?

Kiedy jesteśmy w czymś dobrzy i znajdziemy nisze na rynku najczęściej zaczynamy rozważać założenie własnej działalności gospodarczej. Każdy z nas kojarzy, czym charakteryzuje się zakładanie przedsiębiorstwa w Polce, dlatego jadąc za granicę mamy wiele obaw. W naszej głowie pojawia się zawiła ścieżka formalności nie do przejścia. Gdzie szukać pomocy, aby założyć firmę na przykład w Niemczech?

Po pierwsze znajomość języka

Najlepiej jest zakładać własną firmę za granicą wtedy, kiedy znamy język ojczysty danego kraju. Dlaczego? Dlatego, że musimy załatwić kilka spraw urzędowych oraz prowadzić rozliczenia z państwową jednostką finansową. W Niemczech jest to urząd skarbowy. Należy zdawać mu raporty finansowe, które są składane przez internet. Znajomość niemieckiego może znacznie ułatwić nam założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Pamiętajmy jednak, że język urzędowy znacznie różni się od potocznego. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z dokumentami, a w przypadku jakiejś wątpliwości, skorzystać z pomocy tłumacza, który w precyzyjny sposób przełoży konkretne przepisy i postanowienia zawarte w dokumentach.

A może pomoc doradcy?

Kiedy znamy język, zanim założymy własną działalność, powinniśmy zapoznać się z przepisami. U naszych zachodnich sąsiadów jest bowiem kilka branż, które wymuszają na właścicielu przedsiębiorstwa posiadania dodatkowych zgód i zezwoleń. Ich zdobycie często nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga wypełnienia kilku wniosków i wizyt w urzędach. Jeżeli mamy jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, warto skorzystać z pomocy prawnika. W Niemczech działa bardzo wiele firm, które specjalizują się tylko w zagadnieniach prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zastanawiasz się, jak otworzyć firmę w Niemczech, to ich usługi są dedykowane właśnie Tobie. Często takie przedsiębiorstwo to nagromadzenie specjalistów – od prawnika przez notariusza i tłumacza, dlatego możemy mieć pewność, że zostaniemy obsłużeni profesjonalnie i rzetelnie.

To nie takie trudne jak myślisz

Wiele osób zadaje również pytanie, ile kosztuje prowadzenie firmy w Niemczech. To zagadnienie jest znacznie bardziej złożone, ponieważ wysokość podatków, składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, często jest uzależnione od tego, jakie przychody uzyskuje nasze przedsiębiorstwo. Korzystając z usług firm doradczych często możemy zasięgnąć również porady w tym temacie. Kiedy mówimy o działalności jednoosobowej tzw. gewerbe, to na początek ponosimy tylko minimalne koszty (a nawet praktycznie zerowe), które zwiększają się w momencie przekroczenia pewnych progów podatkowych. Nie jest to bardzo skomplikowane i nie należy się tego bać, jednak aby uniknąć problemów, warto posiadać odpowiednią wiedzę.

Jeżeli wciąż chcemy się rozwijać, możemy korzystać z szerokiej oferty szkoleń i kursów organizowanych przez niemieckie urzędy. Często na takich spotkaniach dowiemy się bardzo wielu ciekawych informacji, które z pewnością ułatwią nam prowadzenie naszej firmy.

Uncategorized
About Seo Emka