Chcąc rozpocząć działalność w Niemczech, należy brać pod uwagę mnóstwo warunków, które trzeba spełniać, aby móc sprzedawać produkty czy usługi na terenie tego kraju. Często należy rozpatrzyć najpierw, jaka forma działalności gospodarczej najlepiej by pasowała do profilu naszych usług — co istotne, nie wszystko jest analogiczne do polskich form prawnych. Obowiązek rejestracji jako płatnik VAT w tamtejszym urzędzie skarbowym, znajomość języka niemieckiego bądź niezbędny meldunek dla siedziby naszej firmy to trudności, z którymi również będzie trzeba się zmierzyć. Dlatego biorąc pod uwagę te i inne aspekty wskazane jest, aby zasięgnąć porady ekspertów, znających się na niemieckich przepisach.
Meldunek firmy — Polska a Niemcy
Wiele osób, chcących rozszerzyć swoją działalność na rynek niemiecki, zastanawia się, czy coś może stanąć im na przeszkodzie do osiągnięcia tego celu. Pierwszą trudnością może okazać się obowiązek posiadania niemieckiego adresu firmy. Bez takiego meldunku niemieckie przepisy nie przewidują legalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa na terenie tego kraju. Skąd takie regulacje i czy można poradzić sobie inaczej, niż płacić za wynajem bądź kupno lokalu w Niemczech?
Przede wszystkim warto dowiedzieć się, dlaczego niezbędny jest adres placówki. Dla porównania, w Polsce podczas wpisu do rejestru przedsiębiorców należy podać adres siedziby lub adres przeznaczony wyłącznie do korespondencji. Ponieważ ciężko wyobrazić sobie firmę, z którą nie można się skontaktować, obowiązek podania jej adresu jest zabezpieczeniem nie tylko dla urzędów państwowych, lecz również dla jej przyszłych klientów.
Z tych samych powodów meldunek firmy w Niemczech jest niezbędny. Jednakże znalezienie odpowiedniego lokalu, wynajęcie go czy zakup może na tyle obciążyć dopiero co wchodzącą na rynek firmę, że ze wstępnych kalkulacji może się okazać to działaniem zbyt kosztownym. Tym bardziej że większość przedsiębiorstw nie potrzebuje lokalu i może równie dobrze działać bez dużych przestrzeni. To przede wszystkim firmy wykonujące wszelkiego rodzaju usługi budowlane czy remontowe, których cały niezbędny do pracy sprzęt mieści się niekiedy wyłącznie w pojeździe służbowym.
Gewerba — bez meldunku ani rusz
Dobrym przykładem jest słynna Gewerba, czyli wpis do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Na podstawie tego aktu prawnego funkcjonowanie na rynku może rozpocząć zarówno osoba prawna, jak i fizyczna, w tym — najczęściej zakładana — jednoosobowa działalność gospodarcza. Taka firma bez meldunku jest również niemożliwa do prowadzenia, ponieważ zagwarantowanie kontaktu korespondencyjnego obowiązuje każdego przedsiębiorcę rozpoczynającego działalność w państwie za Odrą.
Co więc można zrobić, aby nie musieć opłacać lokalu przeznaczonego na siedzibę naszej działalności? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która sama już od lat istnieje na rynku niemieckim oraz specjalizuje się w pomocy polskim przedsiębiorcom w zakresie dopasowania się do niemieckich standardów prawnych czy podatkowych — czyli MOKA z siedzibą w Görlitz. W przypadku zaistniałej potrzeby zapewnienia meldunku dla działalności MOKA Consulting GbR jest w stanie, w formie umowy użyczenia, zapewnić niezbędny do aktywności w Niemczech adres korespondencyjny. Co więcej, zajmuje się również tłumaczeniami oraz obsługą dokumentów, wniosków czy rejestracji do różnego rodzaju instytucji niemieckich.
MOKA zapewnia także pomoc firmom chcących rozszerzyć swoją działalność związaną z e-handlem, czyli wszelkich sklepom internetowym. Co więcej, pomaga przedsiębiorcom z wyborem banku i założeniem wymaganego konta bankowego oraz w ramach współpracy prowadzi pełną obsługę podatkową (zajmuje się wystawianiem faktur i przygotowaniem rachunkowym).
Choć meldunek jest niezbędny do zarejestrowania wszystkich firm na terenie Niemiec, to można go zapewnić sobie w prosty sposób, korzystając z wiedzy innych, doświadczonych w działalności na rynku niemieckim osób. Dla początkującego bądź niewielkiego przedsiębiorcy zapewnienie lokalu może być trudnym zadaniem. Co więcej, opłacanie lokalu wyłącznie w celu przyjmowania korespondencji jest tylko niepotrzebnym obciążeniem finansowym. Z tego względu skorzystanie z pomocy firmy konsultingowej może być niezbędne w celu zoptymalizowania kosztów oraz usprawnienia działania takiego przedsiębiorstwa.