26 czerwca, 2019

Działalność gospodarcza w Niemczech – jak prowadzić firmę i nie zwariować?

Według danych udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny, z roku na rok coraz większa grupa Polaków wyjeżdża za Odrę w poszukiwaniu pracy. Wzrasta także ilość osób, które są zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej. Dużą popularnością cieszą się Gewerba bez meldunku, czyli jednoosobowe firmy. Czy zajmowanie się realizacją usług lub sprzedażą różnego rodzaju artykułów na własny rachunek rzeczywiście jest tak opłacalne w Niemczech?

Dlaczego działalność Gewerbe jest tak popularna?

Prowadzenie własnej firmy nie jest najprostszym zadaniem w żadnym kraju. Niesie za sobą wielką
odpowiedzialność i wymaga od nas samozaparcia i umiejętności w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie jest ona jednak bardziej opłacalna niż praca na umowę w jakimś przedsiębiorstwie. Dlatego wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Jedną z najpopularniejszych firm jest jednoosobowa jednostka gospodarcza, czyli Gewerba bez meldunku. Samozatrudnienie w tej formie jest atrakcyjną propozycją, ponieważ nie wymaga wkładu własnego. Formalności związane z jej założeniem także nie są bardzo skomplikowane, a koszty ponoszone z tego tytułu bardzo niewielkie. Atrakcyjne są także warunki opodatkowania przychodów.

Jak ułatwić sobie prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech?

Pomimo że prowadzenie Gewerba w Niemczech bez meldunku nie jest bardzo skomplikowane, wymaga od przedsiębiorcy specjalistycznej wiedzy na temat prawa podatkowego oraz zasad panujących w biznesie w kraju znajdującym się za Odrą. Nieoceniona jest także dobra znajomość języka – zarówno w mowie, jak i piśmie. Jeśli mamy problemy z którymś z wymienionych czynników, lepiej nie ryzykować i udać się po pomoc do doradcy podatkowego. Oczywiście za usługę taką będzie trzeba zapłacić, jednak wtedy będziemy mieć pewność, że prowadzona przez nas działalność gospodarcza w Niemczech będzie dostosowana do wszystkich przepisów.

Kursy, szkolenia, specjalistyczne porady

Prowadzenie działalności w innym kraju jest trudne nie tylko ze względu na zmianę języka czy odmienne wymagania dotyczące formalności. Wśród różnic na uwagę zasługuje także fakt rozbieżności dotyczących działań biznesowych. Jeżeli chcemy być brani pod uwagę przez poważnych, zagranicznych przedsiębiorców, powinnyśmy najpierw zrobić rozpoznanie i usystematyzować wiedzę na ten temat. Jest to chyba największa trudność podczas prowadzenia Gewerba w Niemczech. Wiedzę można poszerzać poprzez własną edukację lub doszkalanie się podczas kursów proponowanych przez zagraniczne urzędy. W razie wątpliwości można także zasięgnąć specjalistycznej porady w firmie oferującej pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zanim zaczniemy prowadzić działalność w Niemczech powinniśmy znaleźć informację o szczegółach dotyczących jej rejestracji i podstawowych zasad prowadzenia. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ cała procedura jest bardzo zbliżona do tej obowiązującej w Polsce, a przez wielu przedsiębiorców uważana jest nawet za mniej skomplikowaną niż w naszym kraju.

Uncategorized
About Seo Emka