10 stycznia, 2019

Co to jest Gewerbe?

Wiele osób, które wyjeżdżają z Polski do Niemiec mówi o gewerbie. Niestety nie każdy rozumie to pojęcie, pomimo częstego jego używania. Krótko mówiąc, gewerbe to rodzaj jednoosobowej działalności gospodarczej, którą można założyć u naszych zachodnich sąsiadów.

Kto może założyć jednoosobową firmę?

Ten rodzaj działalności gospodarczej jest dostępny praktycznie dla każdego. Korzystają z niego zarówno imigranci (również ci z Polski), jak i rdzenni mieszkańcy tego kraju. Dodatkowo ten rodzaj przedsiębiorstwa nie wymaga początkowego wkładu własnego. Oznacza to, że nie musimy posiadać środków, które będą stanowiły nasz kapitał zainwestowany w rozwój i utworzenie firmy.

Jak założyć gewerbe?

Co ciekawe, jednoosobową działalność gospodarczą można założyć nawet, jeżeli nie mieszkamy na stałe w Niemczech. Gewerbe bez meldunku jest możliwe, jeśli wskażemy siedzibę przedsiębiorstwa znajdującą się na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Istnieje jednak wiele firm, które oferują poręczenie administracyjne, dlatego realizacja tego punktu nie stanowi żadnego problemu. Kiedy już zdecydujemy się na otwarcie swojej firmy, wystarczy udać się do urzędu, w którym możemy zarejestrować działalność. Oprócz dokumentów musimy wnieść opłatę, która wynosi zaledwie kilkanaście euro i w ciągu kilku minut posiadamy swoją własną firmę.

Skąd tak duża popularność gewerba wśród Polaków?

Od 1 maja 2011 roku Polacy mogą być zatrudnieni na umowę o pracę w Niemczech bez zbędnych formalności. Kiedyś nie było to takie proste. Aby ominąć skomplikowane procedury związane z wydawaniem zgody na pracę konkretnej osoby, wiele przedsiębiorstw oferowało Polakom założenie gewerba bez meldunku. W ten sposób zatrudniali oni cudzoziemców w swoich zakładach omijając prawo. Dzisiaj takie działanie jest niedozwolone, ponieważ traktowane jest jako sposób na ominięcie podatków. Grozi bardzo wysokimi karami finansowymi zarówno dla nas, jak i przedsiębiorcy, u którego znaleźliśmy zatrudnienie.

Ciekawy sposób na rozkręcenie biznesu

Nie należy jednak bać się zakładania własnej firmy za granicą. Gewerba w Niemczech bez meldunku stanowi duże ułatwienie dla osób, które chcą się rozwijać. Wielu Polaków zakłada działalność gospodarczą właśnie u zachodnich sąsiadów, a interesy prowadzi na terenie rodzinnego kraju. Dużo jest również przypadków interesów, które wykorzystują potencjał obu tych krajów. Takie postępowanie otwiera bardzo wiele możliwości i daje jeszcze więcej perspektyw.

Przed założeniem jednoosobowej działalności warto jednak skonsultować swój pomysł. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, wiele działań wymaga dodatkowych pozwoleń. Dlatego jeżeli chcemy spać spokojnie, powinniśmy zorientować się, czy nasz pomysł jest zgodny z prawem na terenie obu tych państw.

Uncategorized
About Seo Emka